+905425278634
Mecidiyeköy / Türkiye
Bizi takip edin
Şimdi Ara
+905425278634

Rinoplasti (Burun Estetiği)

Rinoplasti (Burun Estetiği)

Burun estetiği olarak da bilinen Rinoplasti en çok tercih edilen estetik ameliyatlardan biridir. Tıptaki ilerlemeler ve yeni yöntemlerin geliştirilmesi sayesinde burun ameliyatı en iyi sonuçları veren ameliyatlardan biridir.

Rinoplasti, tüm burun deformiteleri bir arada ele alınarak yapılmalıdır. Burundaki yapılar birbirine bağlanır ve bir şekil bozukluğu diğerine yansır. Sadece bir deformiteyi düzeltmek için yapılan bir rinoplasti ameliyatı diğer deformitelerin daha belirgin hale gelmesine ve belki de kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle burnun iç ve dış tarafları bir bütün olarak değerlendirilmeli ve aynı seansta cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Örneğin burun dışındaki bir eğrilik, septum adı verilen kıkırdakta oluşan eğrilik ile ilgilidir. Böyle bir hastada “septorinoplasti ve burun eti ameliyatı” aynı seansta yapılmalıdır. Nitekim burun içindeki septumu düzeltmeden dış eğriliği tek başına düzeltmek mümkün değildir. Burundaki septumun düzelmesi, hastanın operasyondan sonra daha rahat nefes almasını sağlar.

Rinoplasti nasıl yapılır?

Rinoplasti ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Sadece küçük dokunuşlar gerektiren basit rinoplasti girişimlerinde cerrahın tercihine göre lokal anestezi tercih edilebilir. Ameliyat ortalama 2,5 saat sürerken, rinoplasti ameliyatı genellikle ameliyat öncesi hazırlıklar ve ameliyat sonrası protokol ve gözlem süresi ile tam bir gün sürer. Hastanede kalışınızın ilk gecesi rahatınız için önemlidir. Yaygın olarak tercih edilen 2 farklı burun estetiği tekniği vardır.

  • Açık Rinoplasti: Burun deliklerini ortadan ayıran ‘kolumella’ adı verilen burun kısmında içerideki dokulara müdahale edilerek septoplasti veya rinoplasti ameliyatı yapılır.
  • Kapalı Rinoplasti: Bu teknikte kesiler burnun içinden yapılır. Bu nedenle dışarıdan herhangi bir kesi veya dikiş görülmez. Bu burun kesileri ile burun kıkırdakları ve burun sırtına ulaşılır. Tamamen burun içinde çalışılarak gerekli kıkırdak ve kemik yeniden şekillendirmeleri yapılır.