+905425278634
Mecidiyeköy / Türkiye
Bizi takip edin
Şimdi Ara
+905425278634

Multifokal / Trifokal Lensler

Multifokal / Trifokal Lensler

Bazı insanlar aynı anda hem uzağı hem de ileri görüşlü olabilir ki bu tamamen normaldir ve her iki problem için farklı gözlük veya bir çift gözlük kullanırlar. Multifokal lensler hem yakın hem de uzak mesafeleri görmemizi sağlar.

Bu lenslerin içinde ışığın doğru bir açıyla yansıtılmasına yardımcı olan daireler vardır. Bu tedavide uygun bir aday olmak önemlidir. Yakın veya uzak mesafeyi görmenin daha önemli olup olmadığına bakılmaksızın hastanın beklentisini anlamak esastır. Bu işlemin bir diğer avantajı da eğer hastada katarakt varsa aynı işlemde hem görme hem de katarakt problemlerini düzeltmenin mümkün olmasıdır.

Ne tür bir lens seçmeliyim?

Katarakt ameliyatlarında lensler farklıdır ve tedavi planına göre kullanılır. Göz içine yerleştirilen suni lens hasta için ömür boyu sürmektedir, bu nedenle doktorunuzun verdiği tüm bilgileri dikkate almanız önemlidir.

Göz içi lenslerin özellikleri nelerdir?

Katarakt ameliyatı için kullanılan bu lensleri 3 türe ayırabiliriz:

  • Monofokal: İsim “tek odaktan” türemiştir, yani yalnızca uzak mesafeyi görmenize izin verir. Eğer ileri görüşlüyseniz, bu lenslerle yakın mesafeyi görmek için gözlük takmanız gerekir.
  • Multifokal: Bifokal lens olarak da adlandırılır ve hem yakın hem uzak mesafeleri görmenizi sağlar. 40 cm ile 2 metre arası orta mesafeli görüşü sabitlemez.
  • Trifokal: Hepsi arasında en popüler seçim oldular. Bunların yakın, orta ve uzak mesafeleri görmenizi sağlayan üç odak noktası vardır.

Multifokal veya trifokal lens prosedürü sonrası ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Katarakt sorunu yaşayanlar veya görme sorunları için lazer tedavisine uygun olmayanlar için uygundur. Ameliyat protokolü katarakt ameliyatı ile aynıdır.

Her göz için 10 dakika sürer. Operasyon sırasında hiç ağrı hissetmezsiniz. Tedavi planına göre multifokal veya trifokal lensler gözlerin içine yerleştirilir.

Akıllı lens prosedürünüzden sonra hastanede kalmanıza gerek yoktur. Herhangi bir enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için 4-5 gün internval ile iki göz ayrı ayrı ameliyat edilmelidir. Erken evrelerde bazı haleler görebilirsiniz, ancak zamanla nöroadaptasyonla yok olurlar.

İşlemden bir gün sonra bir ameliyat sonrası konsültasyona ihtiyaç vardır. Reçete edilen göz damlalarını düzenli olarak kullanmalısınız.

İlk hafta yüz üstü yatmamalı, gözlerinizi yıkamalı, krem ​​veya makyaj yapmamalısınız. Başınızı öne eğerek saçınızı yıkamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca güneş gözlüğü veya optik gözlük kullanılması tavsiye edilir. Yürüyebilirsiniz, ancak yüksek efor gerektiren fiziksel aktiviteler önerilmez.

Hangi lensin en iyi kullanılacağına karar verirken bazı önemli kriterler vardır; örneğin sarı nokta (makula) veya kornea hastalıkları akıllı lenslere sahip olmaya engel olabilir. Doktorunuz tüm detaylar hakkında sizi bilgilendirecektir.