+905425278634
Mecidiyeköy / Türkiye
Bizi takip edin
Şimdi Ara
+905425278634

LASIK / PRK / LASEK

LASIK / PRK / LASEK

Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi görme bozukluklarının excimer lazer ile tedavisi tıpta yaygın olarak bilinmektedir. 1980’lerden beri milyonlarca hasta bu yöntemle tedavi edilmektedir. Lazer tedavilerinde gözde doku alınmaz. Kornea, bir buharlaştırma yöntemi olan ablasyon ile yeniden şekillendirilir.

LASIK yöntemi, korneanın üst yüzeyinde küçük bir açıklık açılarak, görme yeteneğinin excimer lazer ile ayarlanmasından oluşur.

LASIK tedavisinin farklı varyasyonları vardır:

  1. LASIK: Mikrokeratom flep ile yapılır.
  2. FEMTOLASIK: Kornea flebi femtosaniye lazer ile yapılır. Daha fazla bilgi için tıklayınız…
  3. iLASIK: iDesign Lasik, Wavefront Lasik veya A-CAT Lasik olarak adlandırılabilir. Bir aberrometri cihazı yardımıyla sadece uzaktan görme problemlerini değil, diğer tekniklerin göremediği küçük problemleri de tespit edebilir. Genel olarak tüm bozukluklar düzeltilebilir ve hasta çok daha iyi bir görüşe sahip olabilir. Doktorunuza danıştıktan sonra uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. İLASIK hakkında daha fazla detay için buraya tıklayın

PRK (Fotorefraktif Keratektomi)

Bir hasta miyopi, hipermetropi veya astigmatizmden muzdaripse, ancak LASIK tedavisi için yeterli kornea kalınlığına sahip değilse, PRK çözümlerden biridir.

Epitel denilen korneanın üst yüzeyi katlanır ve iç yüzeye excimer lazer uygulanır. Korneaya flep yapılmadığı için korneanın üzerine koruyucu bir kontakt lens yerleştirilir. Sonuçların elde edilmesi LASIK tedavisinden daha uzun sürebilir – yaklaşık 3-4 hafta. İşlemden 2 ila 4 gün sonra epitelin iyileşme sürecine bağlı olarak hafif ağrılı olabilir. Klasik bir LASIK ameliyatında kornea flebi açılırken, PRK ameliyatında epitel dokusu kazınır ve katlanır.

LASEK

Yeterli kornea kalınlığına sahip olmayan hastalarda yapılır. PRK tedavisine benzeyebilir ancak bu teknikte epitel inceltilmiş alkol solüsyonu ile yükseltilir ve ardından lazer uygulanır. Epitelde herhangi bir kesi yapılmadığı için ağrı seviyesi PRK’dan daha düşüktür ancak sonuçların alınması LASIK işleminden daha uzun sürer.

EPI-LASIK

Bu teknik, PRK ve LASEK’e başka bir alternatiftir. Tek fark, epitelyumu yükseltmek için epikeratom adı verilen özel bir cihazın kullanılmasıdır. Ağrı, PRK ve LASEK’e göre çok daha düşüktür ve iyileşme süreci daha kısadır.