+905425278634
Mecidiyeköy / Türkiye
Bizi takip edin
Şimdi Ara
+905425278634

Göğüs İmplantları

Göğüs İmplantları

Silikon, insan vücudu için en uygun malzemelerden biridir. Katı, jel ve sıvı implantlar olmak üzere 3 tip silikon implant vardır. Likit implantlar yüksek riskleri nedeniyle 1996 yılında yasaklandı.

Silikon implantların bir türü, silikon dış yüzeyi olan ve içinde fizyolojik salin solüsyonu ile doldurulmuş olmasıdır. Diğer silikon implant türü, içinde jel bileşiği bulunanlardır. Fizyolojik salin solüsyonu olanlar zamanla belli bir miktar hacim kaybedebilir. Oysa jel dolgulu silikon implantlar bu kadar hacim kaybetmez. Son zamanlarda “kohezif jel” dolgulu implantlar, hacim ve şekil kaybetmeyen çok popüler hale geldi.

Göğüs İmplant Çeşitleri

Göğüs implantları özellikleri açısından farklı kategorilere ayrılabilir:

 1. Şekil açısından :
 • Gözyaşı (anatomik)
 • Yuvarlak
 • Asimetrik

Yuvarlak implantlar üst ve alt yüzeylerde aynı çapa sahiptir. Gözyaşı implantları üst yüzeyde daha kısa çapa sahipken, doğal meme şekline benzedikleri için anatomik implantlar olarak adlandırılmasının tam nedeni budur.

 1. Malzeme:
 • Silikon bileşik
 • Fizyolojik çözelti (salin)

Materyal olarak iki tip implant vardır. Silikon jel dolgulu ve fizyolojik salin solüsyon dolgulu versiyonlar.

 1. Doku:
 • Dokulu
 • Pürüzsüz
 • İpek kaplı

Doku bakımından dokulu, pürüzsüz ve ipek yüzeyli olmak üzere üçe ayrılabilirler. Dokulu implantların kapsül kontraktürü olma olasılığı, pürüzsüz yüzeyli implantlara göre daha azdır. İpek yüzeyli implantların kapsül kontraktürü tekstüre olanlara göre daha az olasıdır.

En çok tercih edilen implant boyutları 250-375cc arasındadır. En çok kullanılan implant markaları Mentor, Motiva, Mc Ghan ve Natrella’dır. Her markanın kendine has özellikleri olsa da genellikle hastalarımıza Motiva veya Mentor markalarını öneriyoruz . Operasyondan sonra size bu markaların bir sertifikası verilecektir.

Neden Gözyaşı (Anatomik) İmplantları seçmeliyim?

Meme büyütme ameliyatlarında tercih edilecek protez türü, hasta cerrahının önerilerinin beklentileri ile ilgilidir. Gözyaşı implantlarının tercih edilmesinin başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Normal yuvarlak şekilli bir göğüs yerine gözyaşı damlası şeklinde bir göğüs sahibi olmak isteyenler tercih edebilir.
 • Zayıf olanlar, göğsün üst kısmındaki yuvarlak implantların doğal olmayan geçişlerini önlemek için gözyaşı implantlarını tercih edebilirler.
 • Göğüs uçlarında sarkma ya da göğüs derisi sarkması olanlar, cildi doğal bir eğri ile desteklemek ve germek için gözyaşı implantlarını tercih edebilirler.

Neden Yuvarlak İmplantları seçmeliyim?

Yukarıda bahsedildiği gibi meme büyütme ameliyatında tercih edilecek implant türü kişinin beklentileri ve doktorun görüş ve önerileriyle ilgilidir. Yuvarlak implantların tercih edilmesinin başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüzme, kano, sörf gibi sporlar yapanlar yuvarlak implantları tercih edebilirler çünkü gözyaşı implantları fiziksel eforla hareket edip bir asimetri oluşturabilir. Yuvarlak implantlar fiziksel hareketten etkilenmez ve yerini tutabilir.
 • Hasta meme dikleştirme (mastopeksi) ameliyatı olmak isterse, yuvarlak implantları tercih ederek cilt altında daha fazla boşluk doldurabilir ve işlem sonrası cildin daha kolay uyum sağlaması sağlanır.