+905425278634
Mecidiyeköy / Türkiye
Bizi takip edin
Şimdi Ara
+905425278634

Liposuction

Liposuction

Obezite sorunu olmayan ancak bölgesel vücut yağları olan hastalar, bu yağların alınması ve daha iyi bir şekle kavuşması için liposuction yaptırabilir. Liposuction, son yıllarda en popüler tedavilerden biri haline geldi.

Liposuction, kilo verme tedavisi ile karıştırılmamalıdır. Fazla yağı alarak vücuda daha iyi bir şekil veren estetik bir işlemdir.

Liposuction hangi vücut bölgelerine uygulanabilir?

Liposuction uygulanan vücut bölgeleri şu şekilde sıralanabilir. Vücudun geniş bir bölge seçimi olmasına rağmen liposuction ile daha başarılı sonuçlar alınabilmesi için her zaman sıkı bir spor rejimine sahip olunması önerilir.

 • Kalça
 • Karın (göbek)
 • İç ve dış uyluk
 • İç diz
 • Boyun
 • Üst kol
 • Göğüs (Kadın ve erkek)

Neden yapılır?

 • Bölgesel fazla yağı olanlar için (özellikle kalça, karın, diz) daha iyi bir şekle kavuşmak için oldukça faydalı bir işlemdir.
 • Jinekomastisi olan erkek hastalar için
 • Fazla yağların alınması için meme, boyun, kol germe gibi ameliyatlardan sonra.

Liposuction nasıl yapılır? Teknikler nelerdir?

Liposuction’da vücut yağı, çok küçük milimetrik kesilerle alınmak üzere özel aletlerle sıvılaştırılır.

Liposuction’da uygulanan yöntemler arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki, “Islak Teknik” veya “Şişen Liposuction” olarak adlandırılan klasik yöntemdir. Son zamanlarda daha iyi sonuç veren teknikler ” Ultrasonik (Vaser) Liposuction ” ve ” Lazer Liposuction (Lazer Lipoliz) ” dir.

Lazer liposuction’ın orijinal ıslak liposuction’dan farkı, yağın lazerle parçalandıktan sonra alınmasıdır. Vaser liposuctionda bu yağ bölgeleri parçalanır ve ardından ultrasonik ses dalgaları kullanılarak vücuttan uzaklaştırılır. Vaser liposuction tekniğinde kullanılan ses dalgaları ile sadece yağlar hedeflenir, böylece diğer önemli dokulara zarar verme olasılığı, operasyon sonrası görülebilecek ağrı, morarma ve şişlik minimumda tutulur.

Bu avantajlarından dolayı en çok tercih edilen yöntem vaser liposuction yani Ultrasonik Liposuction’dır.

Liposuction sonrası iyileşme süreci

Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmanız rahatınız için önemlidir. İyileşme süreci, operasyonun zorluğuna bağlıdır. Liposuction uygulanan alan sayısı arttıkça iyileşme süreci uzayabilir. Nispeten ince bir müdahalenin iyileşme süresi şüphesiz daha kısadır.

Liposuction sonrası 1 ay kompresyon korsesi kullanılmalıdır. İyileşme süreci yaklaşık 4-8 ​​hafta sürer. 2 ay sonra herhangi bir iz kalmaz. Ameliyattan yaklaşık 4-8 ​​gün sonra hafif fiziksel aktivitelere başlayabilirsiniz. Hasta 4 hafta boyunca cinsel ilişki dahil fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitelerden kaçınmalıdır. Nihai sonucu görmek için hastanın yaklaşık 6 ay beklemesi gerekir.

Hi-Def Liposuction

Hi-def liposuction aslında bir liposuction yöntemidir. Bu teknikte yağlar uzaklaştırılır ve yağların kaslarla bağlantıları daha belirgin ve yüzeysel hale getirilir. Diğer bir deyişle cerrah vücut yağı ile kıvrımlar ve küçük yumrular yaparak kaslı bir görünüm oluşturur.

Hi-def liposculpture farklı liposuction teknikleri ile yapılabilir. Vaser yüksek tanımlı, lazer yüksek tanımlı veya klasik yöntem. Bu gibi durumlarda cihaz ilk düşünülmesi gereken şey değildir, en önemli kural tecrübeli bir cerrah seçmektir.

Liposuction hangi alanlarda yapılabilir?

 • Karın: Yüksek tanımlı liposuction daha çok karın bölgesine uygulanır. Altı paket olarak da bilinen karın kaslarının yapımında oldukça sık kullanılır. Hastanın mevcut durumuna bağlı olarak altı paket, dört paket, iki paket ve bazen sadece vurgulama ve gölge çizgileri yapılabilir.
 • Sırt: Yüksek tanımlı liposuction ile sırt çizgisinin vurgulanması, latissimus dorsi kasını oluşturur.
 • Göğüsler: Göğüs kas çizgisini daha belirgin hale getirmek ve pektoral kası güçlendirmek için yüksek çözünürlüklü liposuction yapılabilir. Hastada jinekomasti varsa liposuction ile tedavi edilebilir.
 • Kollar: Kollar için yüksek tanımlı liposuction, triceps, biceps ve deltoids gibi kasları vurgulamak, kas çevresindeki fazla yağı temizleyerek ve daha şişmiş görünmesi için çok az bir miktar bırakarak çok faydalı olabilir.
 • Üst Bacak (Uyluk): Bu liposculpture vücudun diğer bölgelerine göre oldukça nadirdir. Uylukların daha kaslı ve kalın görünmesi faydalı olabilir.